Катерина Галенко: “Аркадій Бущенко – справжній гуру у зверненнях до ЄСПЛ”

31.07.2015
автор: Олег Шинкаренко, журналіст Української Гельсінської спілки з прав людини

Катерина Галенко, адвокат

Історії успіху випускників першого освітнього курсу Програми Мережі Будинків прав людини в Україні 2013 року: історія перша

Катерина Галенко (Київ, адвокат) у 2009 році закінчила Києво-Могилянську Академію. Юридичну практику розпочала у 2007 році, працюючи помічником адвоката в кримінальних справах. Свідоцтво на право заняття адвокатською діяльністю отримала у 2010 році. Тоді ж розпочала приватну практику.

В 2013 році Катерина перейшла працювати до Київського представництва американської неурядової правозахисної організації HIAS, що діє з 1880 року та спеціалізується на захисті біженців, мігрантів та осіб без громадянства. Сьогодні Катерина працює у Всеукраїнській Благодійній Фундації “Право на захист”, де обіймає посаду експерта зі стратегічних судових справ. Вона працює над проектами, які фінансуються ЄС та Управлінням Верховного комісаріату з питань біженців ООН. В її обов’язки входить виявлення системних проблем захисту прав людини в сфері міграції та адресування їх за допомогою стратегічних судових процесів, які врешті призводять до змін у законодавстві.

“Я з самого початку хотіла займатися правозахисною діяльністю і коли мені зробили пропозицію у HIAS, я одразу перейшла туди і дуже цим задоволена, – каже Катерина. – Мені цікавіше займатися справами, де я можу змінити ситуацію на краще не лише для однієї людини, але й для країни в цілому. Таким чином ми показуємо державі, що існує системна проблема і що вона має бути викорінена”.

Катерина брала участь у тренінгових програмах УГСПЛ з 2007 року, ще до того, як стала адвокатом. Як тільки вона почула про нову освітню Програму Мережі Будинків прав людини, яку взялась впроваджувати в Україні УГСПЛ, то одразу подала заявку та пройшла відбір. “Курс дистанційного навчання адвокатів правам людини – дуже інтенсивний, і він передбачає самостійну роботу, – каже Катерина. – Крім того, до навчання залучені експерти високого рангу, до яких я маю повагу. Керівником курсу у нас був Аркадій Бущенко – справжній гуру у зверненнях до ЄСПЛ. У нас викладали також багато колишніх і діючих юристів ЄСПЛ”.

За словами Катерини, цей курс надав їй практичне розуміння того, як потрібно діяти, аби побудувати справу, стратегію та передбачити кроки держави. В університеті, який вона закінчила, на той момент право Європейської конвенції не викладалося предметно – були лише факультативні курси з його окремих статей. “На курсах, організованих УГСПЛ, ми пройшли весь об’єм статей 2,3,5,6,8,13 та 14-ої Європейської Конвенції з прав людини, – каже Катерина. – Моя спеціалізація – це стаття 2 “Право на життя”, стаття 3 “Заборона катування”, стаття 5 “Право на свободу і особисту недоторканність” і стаття 8 “Право на повагу до приватного і сімейного життя”. Я працюю з цими статтями за допомогою знань, які я отримала на курсах УГСПЛ”.

Одна з найрезонансніших справ, яку вдалося виграти Катерині, стосувалася біженців. “Мені вдалося змусити національні суди визнати затримання негромадян України в пунктах перетину кордону позбавленням волі”, – розповідає Катерина. Українським законодавством передбачено затримання осіб, наприклад, в транзитних зонах аеропортів, але не існує підзаконної нормативної бази, яка би це дозволяла, і це заборонено Європейською конвенцією. “У моїй практиці були випадки, коли біженці  жили у транзитній зоні місяць без їжі, води та юридичної допомоги, – пригадує Катерина. Вони намагаються просити допомоги на кордоні, але їхні заяви працівники Держприкордонної служби України не приймають і забороняють їм в’їзд через недоведену мету візиту. Далі їх поміщають у транзитну зону та депортують на батьківщину, що є прямим порушенням Конвенції, оскільки умови приймаючої сторони нашою державою не перевіряються. Поки що Катерині вдалося змусити Україну присудити до виплати біженцю номінальну грошову компенсацію (1000 гривень за 10 діб незаконного утримання). Але значно важливіше те, що захист його затримання національні суди визнали свавільним, і завдяки цьому наразі випадків затримання поменшало, а крім того, в аеропорту дещо покращили умови тримання. Катерина рішуче налаштована йти далі, аби повністю викорінити цю ганебну практику і змінити законодавство з цього приводу.

Проект Мережі Будинків прав людини «Міжнародне право для захисту громадських інтересів. Дистанційне навчання адвокатів правам людини» спрямований на поглиблення знань та навичок адвокатів в міжнародному захисті прав людини, здійснюється з 2009 року. На даний час проект діє в Азербайджані, Білорусі, Молдові, Росії та Україні. Проект впроваджується в Україні Українською Гельсінською спілкою з прав людини з 2012 року. Наразі за цією програмою пройшли навчання вже 375 правозахисників, адвокатів та юристів з 6 країн. Випускники програми – це успішні юристи, які захищають права не лише українців, але й громадян інших країн.

Comments are closed