Аркадій Бущенко: “НААУ прийняла рішення, яким переступила через вимоги закону”

7 жовтня 2015 року Киівський апеляційний адміністративний суд підтримав вимоги Національної асоціації адвокатів Украіни (НААУ) та Кваліфікаційної дисциплінарної комісії адвокатури (КДКА) Київської області. Таким чином цей суд скасував рішення суду першої інстанції, який перед тим скасував рішення щодо порушення дисциплінарного провадження відносно адвоката Андрія Вишневського.

Нагадаємо, що Андрій Вишневський був позбавлений статусу адвоката 10 вересня 2015 року, після слухання КДКА Київської області. Дисциплінарне провадження було порушено на підставі двох окремих скарг: однієї від Української національної асоціації адвокатів, а другої – від депутата Верховної Ради Рибалка С.В.

Заявники стверджували, що Андрій Вишневський «принизив адвокатуру, кожного адвоката, зруйнував повагу суспільства до інституту адвокатури в державі, в суперечності з європейськими стандартами».

15 червня 2015 року на конференції у Верховному Суді України Андрій Вишневський у своїй доповіді «Адвокатура та безоплатна правова допомога: шляхи реформування» сказав, зокрема, що адвокатура знаходиться “у плачевному стані”; посилаючись на «низькі етичні стандарти та професійний рівень адвокатури”, у тому числі, що адвокати є «основною корупційною ланкою на сьогоднішній день»; та стверджуючи, що «з явищем міліцейських адвокатів Національна асоціація адвокатів не бореться і навіть не дає жодної оцінки цьому».

Таким чином директор Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги адвокат Андрій Вишневський фактично був позбавлений права на професію за критику професійного середовища.

“На наш погляд, це було кричуще порушення свободи слова”, – вважає заступник голови правління ВГО “Об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу” Марина Старовойтова.

“Українська Гельсінська спілка з прав людини не буде співпрацювати з Національною асоціацією адвокатів України, яка допускає такі порушення свободи слова, – сказав виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко.

Але цензурні утиски були не єдиним порушенням у цій справі: КДКА Київської області порушила також і підсудність, бо Андрій Вишневський працює не в області, а в самому місті Києві. “Ми оскаржуємо відкриття дисциплінарного провадження, оскільки, відповідно до статті 33, пункту 3, дисциплінарне провадження відкривається за місцем роботи адвоката, вказаним у єдиному реєстрі адвокатів”, – каже Марина Старовойтова.

“Рада адвокатів України досить свавільно прийняла рішення, на якому ґрунтується відкриття цього провадження, – вважає Аркадій Бущенко. – Хоча це здається спором про юрисдикцію, але насправді цей спір про верховенство права. НААУ вирішила, що ті межі, в яких вона має діяти згідно закону, вони трохи завузькі для неї – “королевство маловато,” і прийняла рішення, яким переступила через вимоги закону”.

Андрій Вишневський звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, і той скасував рішення КДКА Київської області. “НААУ вирішила, що вона своїми рішеннями може змінювати територіальну підсудність, яка визначена в законі, – сказав адвокат Роман Титикало. – Суд першої інстанції вважає, що це питання визначено законом, і органи адвокатського самоврядування не мають права змінювати територіальну підсудність”.

НААУ та КДКА звернулися до Київського апеляційного адміністративного суду з вимогою скасувати це рішення, аргументуючи це тим, що “діяльність адвокатури є сферою приватного права, тому суд не міг втручатися у справи адвокатури”. Суд порадився 5 хвилин і підтримав вимоги апелянтів, погодившись із тим, що органи адвокатського самоврядування можуть самі змінювати територіальність розгляду справ щодо адвокатів.

Представниця апелянтів секретар Ради адвокатів Київської області Ольга Демидюк від коментарів з приводу процесу відмовилася.

“Ми не погоджуємося із таким рішенням, будемо його оскаржувати, – сказав Роман Титикало. – Ми вважаємо, що правообґрунтування не відповідає ні закону, ні здоровому глузду”.

Comments are closed