Чи можуть отримати статус інваліда війни мирні громадяни, які стали інвалідами внаслідок проведення антитерористичної операції?

1455656883За час проведення Антитеростичної операції в України було поранено тисячі мирних громадян. Багато з них внаслідок таких поранень стали інвалідами. В свою чергу наша держава вважає, що такі люди отримали інвалідність внаслідок загального захворювання. Що ж може бути причиною інвалідності згідно законодавства України? Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності передбачено наступні причини інвалідності:

 загальне захворювання;
 інвалідність з дитинства;
 нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров’я);
 професійне захворювання;
 поранення, контузії, каліцтва, захворювання (одержані під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків) чи пов’язані з перебуванням на фронті, пов’язані з участю у бойових діях, пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни…)
 захворювання (отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях; пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; одержані в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв’язку).

Статтею 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» також не передбачено статус інваліду війни для осіб, які отримали поранення у період проведення антитерористичної операції.

Таким чином, наразі мирні громадяни, які отримали поранення внаслідок проведення антитерористичної операції, згідно чинного законодавства не можуть отримати статус інваліда війни.

В лютому 2015 р. в зазначений Закон було внесено зміни, якими передбачено, що інвалідами війни є особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича («Революції Гідності»). Зазначені зміни в Закон були прийняті лише через рік після «Революції Гідності». Стосовно постраждалих в зоні АТО зміни в законодавство не внесені досі, незважаючи на те, що з початку проведення бойових дій на сході України пройшло майже два роки.

Отже, на даний момент для вирішення питання щодо отримання мирними громадянами, які стали інвалідами в наслідок проведення АТО, статусу інваліду війни необхідно внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, щодо віднесення до інвалідів війни осіб, які стали інвалідами внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних у районах бойових дій у період проведення антитерористичної операції.

 

Comments are closed