Думайдан у Львові: захисники природи у тюрмі на Лонцького

Автор: Олег Шинкаренко, журналіст Української Гельсінської спілки з прав людини
img_3706

Автор: фотограф Дмитро Шацький

Відкриття фотовиставки “Думайдан-2016: фотомиті” цього разу відбулося у найжахливішому місці Львова, тому картини знищення природи на стінах колишньої в’язниці виглядали особливо тривожно.

Під час презентації 14 листопада проектор відображав на глухій стіні коридору знайомі багатьом фотографії, але очі час від часу зупинялися на дверях тюремних камер, де багато львів’ян провели останні дні свого життя. В цьому було певне послання: кожен має боротися за свої права, щоб держава не перетворилася у тоталітарного монстра.

img_3743

Автор: фотограф Дмитро Шацький

Після короткої презентації суті проекту виступили місцеві екологічні активісти. Заступниця директора Національного музею-меморіалу жерт окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького” Вікторія Садова розповіла історію порятунку скверу, розташованого на площі Святого Юра у Львові, який мав зазнати так званої “реконструкції”, а насправді – незаконного знищення великої кількості дерев. Всього забудовник (комунальні підприємства міськради Львова) “реконструював” понад півсотні дерев. “Уся проектно-кошторисна документація не була оприлюднена, – розповіла Вікторія Садова. – Впродовж 2015 року у сквері відбувалися мирні акції протесту громадян та культурно-просвітницька програма від волонтерів”. Місцеві мешканці та активісти розпочали судовий процес проти міськради, але реконструкція скверу все ще триває. Наразі Вікторія Садова подала касацію на рішення Львівського адміністративного апеляційного суду. Громадянам допомагають юристи Міжнародної благодійної організації “Екологія – Право – Людина”.

img_3776

Автор: фотограф Дмитро Шацький

Архітектор та активістка з охорони пам’яток культури і зелених зон Віра Балаж розповіла про боротьбу проти руйнування алеї у парку Боднарівка, знищення фруктового саду під забудову приватними підприємцями на вулиці Науковій та загрозу знищення карстової водойми на перетині вулиць Стрийська та Наукова. Наразі пані Віра звертається до різних екологічних організацій та органів місцевого самоврядування із проханням вирішити ці проблеми, оскільки вуличні протести громадян не допомогли.  

img_3824

Автор: фотограф Дмитро Шацький

Також команда проекту «Думайдан – 2016: збереження зелених зон у містах і селищах» надала до обговорення присутніх бачення змін до українського екологічного законодавства, що покращить ситуацію у цій сфері.  

Відвідувачі виставки у Львові, яка триватиме до 22 листопада включно, побачать кращі фотографії харківського екологічного активіста Олега Перегона, який брав участь у захисті місцевого лісопарку від вирубки перед ЄВРО-2012; фотографії занедбаних парків Тернопільщини екологіста Олександра Степаненка, фотоісторії журналіста УГСПЛ Олега Шинкаренка, активістів Тамари Харчилави, Нінель Суслової та Олександра Чеботарьова про мирні протести на Київщині, серед яких: захист від вирубки орнітологічного заказника місцевого значення «Пірнівський», протести проти ліквідації озера Качине в Дарницькому районі міста Києва та проти вирубки парку «Чорний Гай» в Ірпені.

img_3686

Автор: фотограф Дмитро Шацький

Організатори проекту «Думайдан – 2016: збереження зелених зон у містах і селищах»: Українська Гельсінська спілка з прав людини, Міжнародна благодійна організація “Екологія – Право – Людина”, Громадська організація Центр правових та політичних досліджень “СІМ”, Екологічно-гуманітарного об’єднання “Зелений Світ”, Громадська організація “Зелений Фронт”. Проект реалізується за підтримки Посольства Швеції в Україні.

 Захід у Львові здійснено в рамках проекту «Права людини понад усе», який впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини за фінансової підтримки Уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади. Цей захід здійснено також за підтримки Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA та Національного музею-меморіалу «Тюрьма на Лонцького».

 

Comments are closed