Заява щодо подій у Києві, які носять характер етнічних чисток

Джерело: https://helsinki.org.ua/appeals/zayava-schodo-podij-u-kyjevi-yaki-nosyat-harakter-etnichnyh-chystok/
 

Генеральному прокурору України

Міністру внутрішніх справ України

Уповноваженому ВРУ з прав людини

Київському міському голові

В Києві мають місце події, які носять характер етнічних чисток: виселення із застосуванням сили мешканців стихійних поселень ромів і представників інших національностей, а також підпали наметів, у яких проживали ці люди.

Перший випадок стався 31 березня на території житлового масиву «Новобіличі» (Святошинський район), а другий – 5 квітня неподалік озера Нижній Тельбин (найближчі вулиці Сортувальна та Канальна). Загалом у цих двох поселеннях проживало близько 300 людей різної національності.

Джерело фото: https://humanrights.org.ua/ru/material/u_kijevi_spalili_tabir_romiv_jiakij_meshkanci_zalishili_cherez_pogrozi

Однією із причин постраждалі назвали той факт, що неподалік проходять автотраса та залізничний шлях, і є небажаним, щоб гості Євробачення побачили стихійні поселення на цих територіях. Спершу жителів попередили невідомі особи, що поселення будуть спалені та запропонували зібратися та поїхати в місця свого постійного проживання. Того, хто погодився,  посадили в маршрутки та відвезли на вокзал, де вони взяли квитки та роз’їхалися в різні місця. Доля тих, хто залишився, невідома. Намети, де проживали ці люди, були підпалені. Зокрема, поселення, що неподалік озера Нижній Тельбин, підпалили ще раз орієнтовно 11 квітня, зачистивши повністю таким чином те, що там ще залишалося. Тепер там лише чорна від попелу територія.

Такі випадки є не новим явищем для України. Наприклад, напередодні проведення в Україні чемпіонату з футболу Євро-2012 було спалене поселення ромів та представників інших національностей на Березняках в Києві (неподалік вулиці Березняківська). Постраждалі, що були свідками інциденту, відзначали участь правоохоронців, які виводили людей із палаток, фотографували чоловіків напівроздягненими, підпалювали на їх очах палатки із речами та документами, стріляли в повітря з погрозами залишити поселення через проведення великого публічного заходу у Києві тощо.

Тоді до Української Гельсінської спілки з прав людини звернулися декілька постраждалих із проханням їх підтримати. УГСПЛ спільно з ВСГО «Конгрес ромен України» звернулися із заявами про злочин до начальника штабу ГУ МВС України в м. Києва та до прокуратури м. Києва, де було описано вищеназвані факти, з проханням провести перевірку та порушити кримінальну справу щодо винуватих осіб. Через відсутність ефективного розслідування злочину потерпілі за підтримки УГСПЛ подали скаргу до Європейського суду з прав людини, справа перебуває зараз на комунікації.

Українська Гельсінська спілка з прав людини, ВСГО «Конгрес Ромен України», Міжнародний фонд «Відродження», МБФ РЖФ «Чіріклі», Конгрес національних громад України, Асамблея національностей України, Рада національних спільнот України, ГО «Центр Права», МГО «Інтернаціональний Союз» рішуче засуджують такі методи підготовки до проведення будь-яких заходів та вимагають проведення ретельного розслідування обставин цього злочину та притягнення до відповідальності всіх винних.

На фоні подібних дій, офіційне гасло Євробачення “Святкуємо різноманітність” виглядає знущально, а погроми стихійних поселень ромів і представників інших національностей здатні знищити позитивний образ України в очах світової громадськості.

Виконавчий директор Громадської спілки «Українська Гельсінська спілка з прав людини» Аркадій Бущенко

Президент Всеукраїнської спілки громадських організацій «Конгрес Ромен України» Петро Григоріченко

Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький

Президент Міжнародної громадської організації «Інтернаціональний союз» Даніл Гончаров

Виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс

Голова Асамблеї національностей України Равшан Тагієв

Голова Ради національних спільнот України Ашот Аванесян 

Президент Міжнародного благодійного фонду «Ромський жіночий фонд «Чіріклі» Юлія Кондор

Голова Громадської організації «Центр Права» Петро Бурлаченко

14 квітня 2017 року

Comments are closed