Витяг з 3-го номеру інформаційного дайджесту безоплатної правової допомоги в Україні

05.12.2014
автор: http://legalaid.gov.ua

Витяг з 3-го номеру інформаційного дайджесту безоплатної правової допомоги в Україні

Адвокату, який звертається до Європейського суду з прав людини, важливо не лише отримати фінансову компенсацію за отримані клієнтом моральні страждання та понесені матеріальні збитки, а найголовніше – можливість довести несправедливість рішень національного суду, та, відповідно мати можливість нового національного судового розгляду справи. І у разі винесення позитивного рішення Європейським судом з прав людини така можливість з’являється.

Так, у Кримінальному процесуальному кодексі України передбачено ст. 445 Кримінального процесуального кодексу України, що однією із підстав до перегляду кримінальної справи Верховним судом України є встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом. Зокрема, винесення Європейським судом з прав людини позитивного рішення. Заяву про перегляд кримінальної справи може, відповідно, подати особа, на користь якої ухвалено дане рішення.

NB! Варто пам’ятати, що в даній процедурі є певні строки, а саме, заява має бути подана не пізніше одного року з дня постановлення такого рішення.

Але у разі пропущення строків з причин, визнаних поважними, суд за клопотанням особи, що подала заяву про перегляд судового рішення, може поновити цей строк. У випадку, якщо кримінальна справа розпочалася ще в період до прийняття Кримінального процесуального кодексу 2012 року, то застосовуються аналогічні названим вище положення, які закріплені у Кримінально-процесуальному кодексі України 1960 року в ст. 400-12, 400-13, 400-14.

У підтвердження сказаного, у справі «Тарасов проти України», №17416/03, 31 жовтня 2013 року, було встановлено порушення Україною статті 3 (заборона катувань) та статті 6 §§ 1, 3 (с) (право на справедливий суд) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. На той момент Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ ухвалою від 20 червня 2014 року відкрив провадження по заяві Тарасова О.Г. про перегляд постановлених щодо нього рішень, та було ухвалено витребувати кримінальну справу із Гірницького районного суду м. Макіївка Донецької області. Нещодавно, 13 листопада 2014 року, відбувся судовий розгляд, на якому всі попередні судові рішення були скасовані, а справу направлено на новий судовий розгляд. Відповідно обвинувальний вирок засудженому скасовано і в нього є шанс на повне виправдання.

Як це сталося, наприклад, у справі Нечипорука І.М., а саме 3 червня 2013 року вироком Хмельницького міськрайонного суду відповідно до пп. 6, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 4 ст. 187, ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України його було визнано невинуватим і виправдано через не доведення його участі у вчиненні злочинів. Нечипорука І.М. звільнили з-під варти негайно у залі суду.

Передісторія у цій справі – подібна до справи «Тарасов проти України». Зокрема, 21 квітня 2001 року Європейський суд з прав людини виніс рішення «Нечипорук та Йонкало проти України», де було визнано порушення ст. 3 (заборона катувань), ст. 5 § § 1, 2, 3, 4, 5 (право на свободу), ст. 6 §§ 1 та 3(с) (право на справедливий суд). Нечипорук І.М. подав заяву про перегляд справи на основі даного рішення і 6 лютого 2012 року Верховний суд України скасував обвинувальний вирок та направив кримінальну справу на новий судовий розгляд. Були в цій процедурі ряд труднощів, які створювала національна судова система, у тому числі потужним тиском на суддів, однак їх вдалося подолати.

NB! Інформуємо адвокатів, що в Українській Гельсінській спілці з прав людини діє проект, відповідно до якого адвокатам, що вирішили займатися стратегічними справами, безкоштовно надається консультативна, інформаційна, а також в деяких випадках фінансова підтримка. З приводу деталей – можна звертатися до Платформи стратегічного судового захисту Української Гельсінської спілки з прав людини.

Comments are closed