Основна мотивація надання pro-bono – цінності допомоги та суспільна потреба

Дата: 29.01.2015
Автор: pro-bono.in.ua

Основна мотивація надання PRO BONO – цінності допомоги та суспільна потреба

28.01.2015

Громадські організації, волонтерські організації, правозахисники, юридична спільнота це ті, хто взяли на себе відповідальність відстоювати права, захищати честь та гідність людини готові швидко реагувати на виклики, які постають перед суспільством. За останній рік, з’явилась більша кількість людей, які перебувають у групі ризику, які потребують посиленої допомоги у різних сферах – соціальній, медичній, правовій. Особливо гостро постають проблеми правового та юридичного характеру фізичних осіб — внутрішньо-переміщені особи, люди, які втратили житло, а також проблеми, які стосуються і цілого ряду громадських, недержавних та волонтерських об’єднань. Завдання, які постали перед громадською спільнотою – об’єднання зацікавлених сторін та їх співпраця у рамках захисту прав людини, громади та української спільноти загалом, відстоюючи позитивний імідж нашої держави на міжнародній правовій арені.

Ці питання, у першу чергу стосуються тих, хто захищає права людини. Адвокати та правозахисники — ті, хто об’єднавшись, мають потенціал досягти максимального ефекту для забезпечення справедливого правосуддя та забезпечення рівності громадян нашої країни. Платформою для об’єднання таких зусиль виступила Українська Біржа Pro Bono, яка є ініціатором проведення круглого столу «Pro Bono – на захисті прав суспільних інтересів» 27 січня у прес-центрі «ЛігаБізнесІнформ». До участі у заході долучились представники громадських організацій – ВБО «Конвіктус», Центр Громадянських Свобод/Євромайдан SOS, Чернігівський освітній «Дім прав людини», Міжнародний Фонд «Відродження», Українська фундація правової допомоги. Зі сторони правничої спільноти участь у круглому столі взяли представники юридичного бізнесу. Також були присутні представники державної установи – заступник директора НЦНК «Музей Івана Гончара».

На початку зустрічі учасники розглянули роль Біржі Pro Bono та її функції. Директор організації Українська фундація правової допомоги Микола Сіома, презентував учасникам Біржу як платформу, яка виступає механізмом координації та співпраці фізичних осіб, які потребують правової допомоги, громадських організацій та юридичної спільноти. За словами експерта, «Роль Біржі Pro Bono полягає у інформуванні зацікавлених сторін про можливості Pro Bono, на основі Біржі можна проводити навчання, комунікаційні заходи. Але головне — наше суспільство нарешті почало усвідомлювати, вирішувати питання у правовий спосіб можна».

Обговорюючи питання мотивації надання Pro Bono послуг адвокатами, учасники зазначили, що питання складне та залучає декілька компонентів. За словами Бориса Даневича, партнера Marchenko Danevych, «На сьогодні існують 2 причини – ідеологічна та прагматична, які спонукають адвокатів долучатись до надання Pro Bono послуг. Ідеологічна причина включає у себе питання патріотизму, соціальної відповідальності, цінності прав людини. Прагматична причина — отримання досвіду та проходження навчання, специфічний напрямок комунікації та залучає в себе позитивний PR». У підтримку ідеологічних мотивів адвокат зазначив, що один із випадків, який найбільше його вразив – опитування, яке проводилось його компанією минулого року показало, що майже половина працівників компанії запам’ятали діяльність, яка була соціально важливою.

Роман Романов, директор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження», вказав на глобальну потребу суспільства отримувати кваліфіковану правову допомогу у соціально значущих справах. «В Україні зараз надзвичайно важкий час. Ми живемо в умовах, які є унікальними. Держава у правовій площині реагує на порушення прав людини із затриманням. Сьогодні час суспільного запиту волонтерських, громадських організацій до адвокатських організацій. І Pro Bono практика має стати невід’ємною частиною політики адвокатської спільноти».

Про важливу роль для громадських організацій Біржі Pro Bono розказав Сергій Буров, директор Чернігівського освітнього центру «Дім прав людини». За його словами, «Користь Біржі полягає у тому, що немає потреби громадським організаціям шукати адвокатів самостійно та налагоджувати з ними первинний контакт».

Потребу у юридичній допомозі установам висловив заступник директора НЦНК «Музей Івана Гончара», Ігор Пошивайло, наводячи приклад подій, які були на Майдані. За його словами, у цей період багатьох працівників музею не пускали брати участь у подіях Євромайдану та контролювали дії працівників у робочий час. Дуже багато музеїв зіштовхнулись із корупційними схемами, які вони не в змозі постійно подолати. Експерт також не оминув увагою питання збереження культурної спадщини музеїв у зоні АТО. Це питання особливо гостро постає перед спільнотою на сьогодні, і вирішувати його треба через юридичну площину.

Виклики, які постали перед Біржею Pro Bono, за словами координатора Центр Громадянських Свобод/Євромайдан SOS Марії Лисенко, полягають у низькій обізнаності населення щодо Pro Bono, а також у певній мірі недовіри до Біржі.

З боку юридичних фірм, за словами Бориса Даневича, основні виклики перед адвокатською спільнотою це «Відсутність культури Pro Bono та звички її надавати, нерозуміння потреби постійного зв’язку та участі у такому форматі, відсутність звички виділяти ресурси під такі задачі. Суттєва роль у незацікавленості юридичних фірм у Pro Bono це фактор кризи». Загалом же, за словами адвоката, надання Pro Bono це питання пріоритетів.

Під час підбиття підсумків, учасники обговорили питання взаємодії між зацікавленими сторонами, узгодили можливі шляхи комунікації та зазначили особливо значущу роль Pro Bono у наш час, зазначивши, що мотивацією до такої діяльності для адвоката виступають соціальні фактори, бажання допомогти та цінності патріотизму.

Comments are closed