Чи зуміє людство зупинити забруднення навколишнього середовища?

Автор: Юрист Марина Авраменко, спеціально для сайту precedent.in.ua
Nature

Джерело картинки: http://cmistta.blogspot.com/

У погіршенні екологічної ситуації найчастіше звинувачують різноманітні підприємства, які викидають у повітря шкідливі речовини. Так, дійсно підприємства найбільше забруднюють навколишнє середовище, але не тільки вони є винуватцями  екологічних проблем. Кожен з нас вносить свою краплю в цю справу: викидаючи сміття, вирубуючи дерева на новорічні свята, забруднюючи водойми хіміками тощо. Чому людство не розуміє, що природа довго не витерпить такі знущання?!

Ще з шкільних років нас вчать берегти природу, не смітити на вулиці, насаджувати дерева – це прості справи і водночас ефективні, але чомусь виходячи в доросле життя більшість людей про них забуває. Якщо на хвилинку уявити, що кожна людина на планеті посадить деревце чи забере сміття після пікніка на природі, яку ж неоціненну користь природі принесуть ці дії.

Питання погіршення екології на сьогоднішніх день гостро стоїть не тільки в Україні, а й у міжнародному співтоваристві. За даними доповіді експертів Програми ООН з навколишнього середовища і Європейської економічної комісії Організації понад 95 відсотків міських жителів Європи дихають повітрям, рівень забрудненості якого перевищує норми, допустимі Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Більш ніж півмільйона європейців передчасно вмирають саме з цієї причини.[1]

Також згідно ще однієї доповіді – Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) забруднення повітря, води і грунту, шкідливі хімічні речовини, зміна клімату та ультрафіолетове випромінювання викликають більше сотні захворювань. У їх числі – неінфекційні хвороби, такі як інсульт, рак і хронічні захворювання дихальних шляхів.[2]

З метою боротьби з погіршенням екологічної ситуації світовим лідерам вдалося підписати в Парижі в 12 грудня 2015 року нову глобальну угоду по клімату замість Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. Політики домовилися скоротити викиди парникових газів, щоб утримати підвищення температури на планеті в межах 1,5 градусів за Цельсієм. Паризька угода по клімату була підписана у штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку, в церемонії взяли участь представники понад 170 країн.[3]

Напевно ні для кого не буде таємницею, той факт, що наша планета має озонові діри. Відомо, що ослаблення озонового шару підсилює потік сонячної радіації на Землю, що може бути причиною зростання числа ракових утворень шкіри у людей, також підвищений рівень випромінювання веде до різкого збільшення смертності серед морських тварин і рослин.[4] Найбільш небезпечною вважається озонова діра над Антарктидою.

Хочу зазначити що, в напрямку зменшення озонових дір на планеті людство продвинулося вперед. Так, завдяки виконанню положень Монреальського протоколу, який був прийнятий в 1987 році і ратифікований всіма державами світу озонова діра почала затягуватися,  і в ООН вважають, що це прямий результат скорочення використання озоноруйнуючих речовин. Такі висновки оголосили на конференції сторін Монреальського протоколу, яка відкрилася  20 липня 2016 року.[5]

Існує чимало різноманітних міжнародних конвенцій, угод та протоколів, які прийняті з метою збереження навколишнього середовища, неможливо оцінити їх велике значення, але вони не будуть діяти, до поки кожен з нас не почне берегти природу, тільки спільними зусиллями можна врятувати планету.

Все ж стоїть питання, як донести до окремих людей, що природа не вічна: чи то кричущими прикладами забруднення вод, вирубки столітніх лісів, чи то інформацією про можливі наслідки таких дій, стихійні лиха, чи екологічним вихованням?! Але все це і так звучить майже кожен день у новинах, у доповідях екологічних організацій, у звичайних розмовах пересічних людей. Що потрібно?!  Питання залишаються відкритими.

1 серпня 2016 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон України “Про ратифікацію Паризької угоди”, прийнятий Верховною Радою 14 липня 2016 року, сподіваюся, що ця подія стане важливим кроком у збереженні планети, а не залишиться тільки на папері.

Джерела:

[1] http://www.unmultimedia.org/radio/russian/archives/219829/index.html#.V58GWia9HXA

[2] http://www.unmultimedia.org/radio/russian/archives/212806/index.html#.V58Ggya9HXA

[3] http://www.unmultimedia.org/radio/russian/archives/215993/index.html#.V58GfSa9HXA

[4]https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B7%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%8F%D0%B4%D1%8B%D1%80%D0%B

[5] http://www.unmultimedia.org/radio/russian/archives/222282/index.html#.V6BYztSLSt8

Comments are closed