Права роботів: майбутнє близько!

Автор: Юрист Марина Авраменко, спеціально для сайту precedent.in.ua

Чи задумувалися ви колись, що майбутнє із фантастичних книжок «не за горами»?! Що розумні машини зможуть замінити майже у всіх сферах життєдіяльності саму людину? Що поняття «андроїд» буде застосовуватися не тільки, як операційна система для мобільних телефонів та планшетних комп’ютерів, а й для розумних машин – роботів, які матимуть інтелект не гірший, ніж в людини!

Джерело фото: https://ukr.media/science/243793/

Джерело картинки: https://ukr.media/science/243793/

З кожним роком та науковим прогресом у розвитку технологій ми стаємо все ближче до такого фантастичного, неосяжного і зараз не зрозумілого майбутнього.

Нещодавно, робоча група за новими технологіями Всесвітньої комісії ЮНЕСКО з етики наукових знань та технології (КОМЕСТ) приступила до розгляду питання про те, чи зможуть роботи стати «моральними машинами» з потенційними юридичними правами та чи зможе в майбутньому з’явитися у них здатність мати почуття, а отже – і «моральний статус».

У «Попередньому проекті доповіді робочої групи (КОМЕСТ) з етики робототехніки» науковці розглянули етичні питання, пов’язані з використанням автономних роботів і їх взаємодією з людьми. Згідно з доповіддю, активна розробка автономних роботів з високим рівнем інтелекту може поставити під сумнів нинішню класифікацію живих істот, засновану на їх моральному статусі.

Також в доповіді постає питання про те, хто буде нести відповідальність з точки зору етики і закону у разі, якщо робот вийде з ладу і завдасть шкоди людям. Робототехніка як і раніше не регулюється ні з етичної, ні з юридичної точки зору. Дуже ймовірно, що наявність збоїв в роботі сучасних складних роботів може завдати значної шкоди дуже великій кількості людей (наприклад, при виході з-під контролю збройних військових роботів або автономних роботів-автомобілів).[2]

Технології не стоять на місці, а отже експертам необхідно добре продумати, що робити з роботами майбутнього, який статус їм надати, чи матимуть вони всі права людини чи ні, хто нестиме відповідальність за їх вихід із ладу і спричинені ними негативні наслідки та багато іншого.

Поки науковці думають, над цими важливими питаннями, американський письменник-фантаст Айзек Азімов ще в 1942 році в науково-фантастичному оповіданні «Хоровод» вказав обов’язкові правила поведінки для роботів, які часто використовуються в сучасному кінематографі: робот не може заподіяти шкоду людині або своєю бездіяльністю допустити, щоб людині було завдано шкоди, робот повинен коритися всім наказам, які дає людина, крім тих випадків, коли ці накази суперечать Першому Закону, робот повинен піклуватися про свою безпеку в тій мірі, в якій це не суперечить Першому або Другому Законам.

Які права будуть надані роботам в майбутньому, можна тільки припускати, хто знає, можливо науковці візьмуть за основу колись і правила відомого фантаста.

Comments are closed