Минулий 2015-ий був дуже складним для України, і УГСПЛ мала багато роботи. Звіти членів спілки, що відбулися на загальних зборах організації минулого місяця, показують як значно вона активізувалася, допомагаючи громадянам боротися за свої права.
Маским Щербатюк, програмний директор УГСПЛ |
За словами програмного директора УГСПЛ Максима Щербатюка, продовжується розширення мережі громадських приймалень спілки в Україні. За останні два роки кількість громадських приймалень значно збільшилась і на кінець 2015 року складала 26 приймалень у 20 регіонах України. На жаль, не вдалося створити їх на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, але в цілому помітно, що мережа УГСПЛ працює ефективніше не тільки щодо правової допомоги, але і щодо інформування населення у питаннях принципів та цінностей прав людини. Виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко зауважив, що покращилося не лише фінансування громадських приймалень, але й якість їхньої роботи.
Михайло Тарахкало, директор Центру стратегічних справ УГСПЛ |
Директор Центру Стратегічних справ УГСПЛ Михайло Тарахкало повідомив, що в 2015 році вдалося підтримати понад 250 таких справ. Серед них особливо варто відзначити ті, якими займався проект “Prisoners of War UA”, очолюваний координатором Олегом Веремієнком. Його співробітники подали понад сто нових скарг до Європейського суду, при цьому 70% з них пройшли фільтр ЄСПЛ. Біля 140 справ стосується проектів допомоги мирним мешканцям. На комунікацію вже передана комплексна справа по злочинам на Євромайдані, 50% якої підготували юристи Гельсінської спілки. Збір доказів та допомога адвокатів від УГСПЛ проводились у справі Клиха та Карп’юка, а також у справі щодо загибелі українських військових у збитому літаку ІЛ-76.
Олена Сапожнікова, адвокат УГСПЛ і редактор та аналітик сайту Центру стратегічних справ |
Адвокат УГСПЛ Олена Сапожнікова розповіла, що значно покращилася медійна підтримка роботи спілки. Так відвідуваність сайту Центру стратегічних справ precedent.in.ua в інтернеті зросла з 25 до 40 тисяч на рік, хоча планувався ріст до 30 тисяч. Окрім цього, журналісти спілки створили багато нових медійних продуктів, серед яких і серія «Історії успіху адвокатів», і репортажі із зали суду (у класичній та twitter-версіях), і аудіо-подкасти для «Громадського Радіо», і відео-ролики, присвячені актуальним подіям та діяльності УГСПЛ. До того ж, юристи та журналісти спілки започаткували рейтинг «Precedent UA – 2015», який складається із судів, що найбільш часто та релевантно використовують у своїй практиці прецедентні рішення Європейського суду з прав людини проти України. Після укладання рейтингу була видана книга із його результатами та інтерв’ю із кращими суддями.
Борис Захаров, керівник адвокаційного центру УГСПЛ |
Керівник адвокаційного центру Борис Захаров повідомив, що за рік вдалося запустити в десять разів більше адвокаційних кампаній, ніж планувалося. Їхня загальна медіа-аудиторія досягла п’яти мільйонів людей. Серед досягнень центру – прийняття законів 1660-д “Щодо забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро та Національного агенства з питань запобігання корупції” з поправками від УГСПЛ, та 2166 “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”. Були розроблені зміни до законодавства щодо окупованих територій АР Крим. Крім того, минулого року, завдяки підтримці правозахисників, вдалося зняти з розгляду законопроект про скасування застави для корупціонерів. Також завдяки адвокаційному центру було організовано День Криму в Парламентській асамблеї Ради Європи.
Дар’я Свиридова, юрист та координатор освітніх юридичних програм УГСПЛ |
Юрист УГСПЛ Дар’я Свиридова розповіла, що минулого року продовжилась міжнародна програма дистанційного навчання адвокатів правам людини, яка імплементується в п’яти країнах вже декілька років, у партнерстві з Мережею Домів прав людини. Спілка організувала та провела міжнародну конференцію «Імплементація гарантій правозахисної діяльності адвокатів прав людини», в якій взяли участь біля 70 адвокатів з різних країн, котрі займаються захистом прав людини в юридичній площині. Крім того, у рамках проекту «Адвокація та підвищення спроможності уряду в сфері міграції» по всій Україні було проведено біля 30 семінарів, на яких пройшли навчання не менш ніж 430 осіб (судді адміністративних судів, працівники ДМС та адвокати системи БВПД). Також створена сторінка «Адвокати прав людини», присвячена актуальним та цікавим освітнім можливостям у сфері міжнародних стандартів прав людини, на яку підписана майже тисяча юристів та адвокатів.
Сергій Буров, керівник освітнього напрямку УГСПЛ |
Координатор освітнього напрямку спілки Сергій Буров повідомив, що минулого року випускниками Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» було відкрито сім інформаційних центрів, підтримано сім локальних ініціатив та проведено десять турів методичної виставки, присвяченої правам людини у п’яти областях України. Допомога представникам ромської громади Дзержинська (особливо внутрішньо переміщеним особам), акція на захист прав підопічних психоневрологічних інтернатів, громадський тролейбус у Сєвєродонецьку з інформацією для ВПО, правова допомога військовим та їхнім сім’ям на місцевому рівні – це лише декілька прикладів діяльності тих, хто брав участь в освітніх заходах. Всього за рік активісти УГСПЛ провели більше ніж 90 тривалих і короткострокових освітніх заходів для молодих активістів, представників недержавних організацій, юристів, журналістів та педагогів.
Олег Мартиненко, керівник аналітичного відділу УГСПЛ |
Керівник аналітичного напрямку Олег Мартиненко розповів, що протягом минулого року його відділ підготував піврічний дайджест «Права людини 2015» із презентацією проблемних тенденцій у сфері прав людини. Також були підготовлені альтернативні «тіньові» звіти щодо виконання Європейської соціальної хартії на 2015-2019 роки, Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, рекомендацій Комітету ООН з прав людини в рамках УПО, рекомендацій Комітету ООН проти катувань за результатами розгляду шостої періодичної доповіді України (CAT/C/UKR/6). Крім того, представники відділу здійснили двадцять моніторингових візитів щодо невибіркових обстрілів, незаконних обмежень свободи пересування, прав дітей, опитування військових, які були в полоні, ґендерно-обумовленого насильства в зоні АТО, а також спільно з Офісом Омбудсмена – чотири моніторингові візити до Харківської області стосовно доступу до публічної інформації, прав ВПО, прав дітей та захисту персональних даних.
Аркадій Бущенко, виконавчий директор УГСПЛ |
За словами виконавчого директора УГСПЛ Аркадія Бущенка, ідей та проектів у спілки сьогодні набагато більше, ніж людських та фінансових ресурсів для їхньої реалізації, а це свідчить про здорові тенденції.
Текст і фото* Олега Шинкаренка
*за виключенням фото О. Мартиненка