Представлено результати всеукраїнської моніторингової кампанії „Міліція під контролем”

Дата: 10.05.2012
Джерело: umdpl.info
Автор: Асоціація УМДПЛ

ПРЕС-РЕЛІЗ

„Чи вчиться МВС на своїх помилках? Представлено результати всеукраїнської моніторингової кампанії „Міліція під контролем”

 

В четвер, 10 травня, організатори та учасники всеукраїнської моніторингової кампанії „Міліція під контролем” представили результати громадського спостереження за повсякденною роботою міліції у 12 областях. Цей моніторинг став продовженням кампанії, що стартувала в листопаді минулого року як експеримент. Через свою популярність та активність учасників цього року моніторинг став постійним. Координує хід кампанії Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ).

Протягом квітня понад двісті активістів і правозахисників з різних регіонів України перевіряли професійність дій української міліції – професійність роботи патрульної служби, доступність та якість роботи чергових частин міліції.

Учасники прес-конференції розказали про результати кампанії, найбільш типові та системні порушення, виявлені під час моніторингу.

„Найбільш поширеними порушеннями серед патрульних лишаються безпідставні перевірки документів та незаконні огляди речей громадян, їх було виявлено у половині випадків моніторингу нарядів патрульної служби. У близько 40% випадків при спілкуванні з моніторами патрульні не називали своє прізвище, посаду та звання, як того вимагає закон. Крім того, волонтери зазначають, що у третині випадків міліціонери виявляли недоброзичливе та упереджене ставлення до осіб, з якими спілкувались. Особливо „відзначились” патрульні в Донецькій та Полтавській областях, які навіть погрожували моніторам. Такі порушення потрібно максимально висвітлювати, аби керівництво МВС звертало на них увагу і, знаючи, що громадяни їх контролюють, вживало потрібних заходів”, – зазначив Петро Грибан, експерт Асоціації УМДПЛ, полковник міліції у відставці.

Поділився своїми враженнями від участі в моніторингу представник молодіжної організації „Фундація Регіональних Ініціатив” Михайло Каменєв: „Особливо вразили декілька випадків. Один з них стався в Києві в останній день моніторингу, коли я знімав на відео незаконні дії патрульних. За таку спробу зафільмувати публічну роботу міліції мене безпідставно затримали та доставили до Печерського райуправління міліції. Завдяки злагодженим діям колег, які за лічені хвилини „підняли на вуха” столичну міліцію, працівники райуправління швидко відпустили мене, зрозумівши, що вони порушили закон. Прикро, що в подібній ситуації міг опинитись будь-хто з тих, хто вказує міліції на незаконність її дій. Часто проблемні ситуації виникають, коли працівники міліції не представляються та не показують свої службові посвідчення. В такому випадку не ясно, на кого скаржитися, якщо людина у формі порушила твої права. Вирішенням може стати запровадження обов’язкових для носіння нагрудних жетонів із порядковим номером працівника міліції, який легко запам’ятати, щоб потім встановити особу порушника. Такі жетони носять поліцейські в багатьох країнах, зокрема в Польщі, Литві, США, а також в Росії і Білорусі.

За словами учасника прес-конференції, експерта Асоціації УМДПЛ, Юрія Бєлоусова, важливим результатом моніторингу є саме реакція керівництва МВС та УМВС на місцях на порушення, виявлені під час моніторингу. „За підсумками проведених спостережень ми готуємо звіти і передаємо їх керівництву Міністерства та регіональних підрозділів міліції. Повторний моніторинг, на жаль, показав, що, зокрема, в Криму, Житомирі, Києві, Кіровограді та в Донецькій області наша вимога по обладнанню чергових частин міліції пандусами так і не була виконана. Однак, варто зазначити, що в більшості випадків після відвідин моніторів в чергових частинах з’являється у вільному доступі книга скарг, і щоб до неї добратись не доводиться долати спротив постового міліціонера. Ми хотіли б, щоб МВС використало з користю нагоду покращити свою роботу, виправивши недоліки, на які вказали наші монітори”, – додав Бєлоусов.

Тексти звітів за підсумком моніторингу можна знайти за посиланнями:
http://umdpl.info/index.php?id=1336628622
http://umdpl.info/index.php?id=1336627023

 

ПРЕС-РЕЛІЗ ВМК „Міліція під контролем”

Comments are closed