Дата: | 10.08.2015 |
Автор: | Олег Шинкаренко, журналіст Української Гельсінської спілки з прав людини |
Продовжуємо серію історій успіху випускників першого освітнього курсу Програми Мережі Будинків прав людини в Україні 2013 року: історія друга
Дмитро Жарий (Дніпропетровськ, правознавець, адвокат) в 2007 році закінчив факультет заочної та дистанційної освіти Дніпропетровського Національного Університету за спеціальністю правознавство. Юридичною практикою почав займатися ще на другому курсі: співпрацював з кількома юридичними журналами, де писав аналітичні статті. Після закінчення університету відкрив власну фірму “Система правових технологій”. В 2010 році Дмитро склав адвокатські іспити і почав допомагати людям вже як адвокат.
Захистом прав людини він займається ще з 2009 року, коли почав відвідувати заходи з захисту прав осіб з інвалідністю, які проводилися в рамках Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо Права Людини». Наразі він співпрацює також із Національною Асамблеєю Інвалідів України.
«Одна з моїх успішних справ завершилася в Керчі напередодні анексії Криму Росією, – розповідає Дмитро. – Ми захищали права осіб з інвалідністю першої групи на безперешкодний доступ до торговельних закладів. Аналогічні справи були також в Києві та у Дніпропетровську. Зараз у мене вистачає часу, аби займатися комерційною юридичною діяльністю та безкоштовно захищати соціальні інтереси».
Найбільш резонансна справа, яку виграв Дмитро, тривала чотири роки (2010-2013) і була спрямована проти мережі аптек, які, порушуючи законодавство з ліцензування, дискримінували осіб з інвалідністю. Власники цих аптек не будували спеціальні пандуси для заїзду у приміщення на інвалідному візку. «Ми програли цю справу у першій інстанції, але змогли домогтися правосуддя на апеляційній стадії, і потім Вищий адміністративний суд України підтвердив нашу правоту, – каже Дмитро. – Держлікінспекція спочатку стверджувала, що не має достатньої компетенції перевіряти відповідність пандусів державним будівельним нормам. Врешті вдалося довести, що вона ухиляється від своїх прямих обов’язків».
Навчання у Мережі Будинків прав людини та УГСПЛ дуже допомогло Дмитру в роботі. «В наших університетах міжнародному праву вчать досить обмежено, а тут ми пройшли поглиблений курс, – каже Дмитро. – Тому ці знання зіграли вирішальну роль у моїй подальшій правозахисній діяльності. Наприклад, у справі про пандуси я активно застосовував Конвенцію ООН про права інвалідів. Більш того, під час процесу я консультувався з експертами УГСПЛ та Мережі Будинків прав людини. Доклали своїх зусиль і Марія Ясеновська, і Володимир Яворський, і Аркадій Бущенко».
Наразі Дмитро Жарий веде справу щодо захисту прав осіб з інвалідністю на отримання електровізків. Певна категорія осіб з найтяжчою формою ДЦП не може отримати їх через хибну методику, тому позбавлена можливості вільного пересування. «В Україні тисячі людей з такою формою ДЦП, які без цього електровізка не можуть навіть самостійно пересуватися по кімнаті», – каже Дмитро. Він переконаний, що виграє і цю справу також.
У нас на сайті опубліковано уже дванадцять історій успіху з даної серії:
адвоката Катерини Галенко: /?p=4631,
адвоката Олександра Заруцького: /?p=4645,
адвоката Дмитра Гудими: /?p=4497,
адвоката Олени Ащенко: /?p=4655,
адвоката Сергія Зайця: /?p=4659,
адвоката Олени Сапожнікової: /?p=4669,
адвоката Наталії Гурковської: /?p=410,
адвоката Андрія Кадочнікова: /?p=391,
юриста-правозахисника Андрія Андросова: /?p=373;
адвоката Тамари Мальованої: /?p=4365;
виконавчого директора Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги Віталія Місяця: /?p=4371;
виконавчого директора “Чернігівського громадського комітету захисту прав людини”, правозахисника Віктора Тарасова: /?p=2487.
Проект Мережі Будинків прав людини «Міжнародне право для захисту громадських інтересів. Дистанційне навчання адвокатів правам людини» спрямований на поглиблення знань та навичок адвокатів в міжнародному захисті прав людини, здійснюється з 2009 року. На даний час проект діє в Азербайджані, Білорусі, Молдові, Росії та Україні. Проект впроваджується в Україні Українською Гельсінською спілкою з прав людини з 2012 року. Наразі за цією програмою пройшли навчання вже 375 правозахисників, адвокатів та юристів з 6 країн. Випускники програми – це успішні юристи, які захищають права не лише українців, але й громадян інших країн.